Gwiazdy Naszych Szkół – Aldona Magdalena Peplińska

Data: 2013-03-21
W piątek, 15 marca 2013 r. odbyła się promocja książki Aldony Magdaleny Peplińskiej, która jest uczennicą Prywatnej Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Słupsku "Twoja-Szkoła" przy ul. Szczecińskiej 36. Promocja tomiku wierszy dla dzieci pt. "I uszatkę bałwan zgubił" odbyła się w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Motarzynie (gmina Dębnica Kaszubska).
Podczas uroczystości wystąpił Dziecięcy Zespół Kaszubski Jantar z Motarzyna. Wydawcą tomiku jest Starostwo Powiatowe w Słupsku. Nakład wyniósł 350 egz.
Tomik został wydany w ramach projektu stypendialnego Aldony Peplińskiej pt. „Wspólnie tworzymy i tym się dzielimy, II antologia wierszy dla dzieci "I uszatkę bałwan zgubił" oraz dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Leśny Dwór, Gminy Dębnica Kaszubska, wójta Eugeniusza Dańczaka i innych.

Jak opisać autorkę?
Jest konsekwentna i ambitna. Tworzy już od dwudziestu lat. "I uszatkę bałwan zgubił" jest już drugim w dorobku autorki, tomikiem napisanym wraz z kolegami i koleżankami z nieformalnej grupy poetyckiej "Wtorkowe spotkania literackie", która zawiązana została przy Starostwie Powiatowym w Słupsku, a zatytułowanym "I uszatkę bałwan zgubił" (Słupsk 2009).
Peplińska jest również uparta i konsekwentna. Dzięki swemu zaangażowaniu i ambicji zdobyła pieniądze na druk książki. Z racji zamieszkiwania na wsi w jej tekstach jest wyraźny zachwyt nad światem, a szczególnie przyrodą i obcowanie z nią, a jej wiersze to czasami wręcz hymny na cześć ptaków, drzew, uprawy roli, wiatru, obłoków, budzenia się wiosny czy nadejścia zimy.

Do współtworzenia tego tomiku autorka zaprosiła poetki: Emilię Maraśkiewicz z Darłowa, Jadwigę Michalak z Naćmierza, Annę Boguszewską ze Słupska i Raisę Maciejuk z Bytowa.

Serdecznie gratulujemy Pani Aldonie i życzymy dalszych sukcesów.
Chcecie wiedzieć więcej? Wywiadu na temat autorki udzieliła Monika Kopciał, dyrektor Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Słupsku "Twoja-Szkoła" oraz więcej zdjęć z promocji szukajcie już wkrótce na łamach portalu slupsk.twoje-miasto.pl.

facebook - Aldona Magdalena Peplińska