Szkoła policealna (opiekun medyczny - 1,5 rok)

Opiekun medyczny to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów. Według wielu prognoz rynkupracy, będą to najbardziej poszukiwani pracownicy! I to już w niedalekiej przyszłości.Europa się starzeje. Problem ten nie omija także Polski. Konsekwentnie rozwija się w naszym kraju rynek usług związanych z seniorami. Obok domów opieki, jak grzyby po deszczu pojawiają się oferty pracy w tym sektorze.

Wybierając zawód opiekuna medycznego, niesiesz pomoc innym ludziom, a także dajesz sobie szansę na lepszą przyszłość w kraju lub też za granicą. Wybór należy do Ciebie!

• Cel kształcenia
  • Podstawowym celem kształcenia w zawodzie opiekun medyczny jest przygotowanie absolwenta do prac związanych z:
    • podejmowania współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej nad osobą chorą i niesamodzielną,
    • konserwacją, dezynfekcją przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów,
    • asystowaniem pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych,
    • pomaganiem osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb bio-psycho-społecznych,
    • rozpoznawaniem i rozwiązywaniem problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku.
  • Perspektywa
  • Wykwalifikowani opiekunowie medyczni będą mogli w przyszłości liczyć na lepsze perspektywy pracy przyczynia się do tego coraz większe starzenie się europejskich społeczeństw.

Opiekun medyczny może być zatrudniony w:
    • szpitalach,
    • ośrodkach i domach pomocy społecznej,
    • niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej,
    • podczas indywidualnej opieki w domu pacjenta,
    • środowiskowych domach pomocy,
    • fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.
  • Zajęcia zawodowe
  • Zabiegi higieniczne, pielęgnacyjne i opiekuńcze- pracownia, Działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną.
  • Przedmioty
  • Opieka nad osobą chorą i niesamodzielną, zdrowie publiczne, zarys anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy, zarys psychologii i socjologii, działalność gospodarcza w ochronie zdrowia, język migowy, język obcy zawodowy w ochronie zdrowia, komputerowe wspomagania działalności w ochronie zdrowia.