Szkoła policealna (technik administracji - 2 lata)

• Cel kształcenia
  • Podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik administracji jest przygotowanie absolwenta do prac związanych z:
    • gromadzeniem dokumentacji i informacji, w tym informacji o charakterze ekonomicznym i statystycznym,
    • wewnętrzną koordynacją działalności jednostek organizacyjnych,
    • sporządzaniem sprawozdań, protokołów z posiedzeń i zebrań, opracowywaniem projektów aktów administracyjnych,
    • prowadzeniem postępowania kończącego się wydaniem decyzji administracyjnej,
    • prowadzeniem podstawowej dokumentacji księgowej, planowaniem kosztów i przychodów, gospodarowaniem majątkiem oraz nadzorowaniem innych pracowników.
  • Perspektywa
  • Jest to zawód z dużą przyszłością. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej rośnie (i będzie rosło) zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę urzędniczą. Absolwenci znajdują zatrudnienie w urzędach administracji państwowej i samorządowej wszystkich szczebli, a także w firmach, gdzie potrzebni są pracownicy umiejący poruszać się wśród zawiłości związanych z załatwianiem spraw w urzędach.

Nauczanie na kierunku technika administracji daje przygotowanie o charakterze zawodowym szerokoprofilowym. Technik administracji może być zatrudniony w:
    • administracji państwowej, rządowej, specjalnej, samorządowej,
    • w administracji podmiotów gospodarczych,
    • w jednostkach samorządu terytorialnego,
    • w samorządach zawodowych i gospodarczych,
    • w przedsiębiorstwach, zakładach usługowych,
    • w organach szeroko rozumianych organizacji społecznych,
    • zakładach usługowych nie wymagających innych specjalistycznych kwalifikacji.
  • Zajęcia zawodowe
  • Uczniowie kształcą się w znajomości prawa, gospodarki, techniki biurowej (z wykorzystaniem do pracy komputera), organizacji pracy biurowej, języka obcego, rachunkowości, socjologii i psychologii społecznej.
  • Przedmioty
  • Podstawy przedsiębiorczości, język obcy w administracji, działalność gospodarcza w jednostce organizacyjnej, podstawy prawa cywilnego, podstawy prawa pracy, podstawy prawa administracyjnego, podstawy finansów publicznych, wykonywanie pracy biurowej, postępowanie w administracji.