Szkoła policealna (technik BHP - 1,5 roku)

• Cel kształcenia
  • Celem kształcenia w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy jest przygotowanie absolwenta do tego aby potrafił:
    • przeprowadzać kontrole w zakładzie pracy pod względem przestrzegania zasad i przepisów BHP,
    • sporządzać okresowe analizy warunków BHP,
    • stwierdzać występujące zagrożenia w zakładzie pracy,
    • przygotowywać wnioski dotyczące poprawy stanu BHP w analizowanych przedsiębiorstwach,
    • doradzać w doborze środków ochrony indywidualnej i zbiorowej,
    • opracowywać plany modernizacji zakładu pracy dotyczące rozwiązań BHP,
    • doradzać i opracowywać wewnętrzne zarządzenia, instrukcje i regulaminy dotyczące BHP,
    • badać przyczyny wypadków w pracy,
    • prowadzić rejestr dokumentów dotyczących wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
    • dokonywać oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem określonych prac.
  • Perspektywa
  • Absolwenci mogą pracować we wszystkich zakładach pracy na stanowisku inspektora bhp oraz prowadzić własną działalność gospodarczą w celu prowadzenia edukacji z zakresu przepisów bhp.

Miejsca pracy dla technika BHP:
    • wszystkie firmy liczące powyżej stu pracowników musi być zatrudniony specjalista odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy - inspektor BHP,
    • firmy posiadające mniej niż 100 pracowników bardzo często korzystają z usług specjalistów BHP prowadzących własną działalność gospodarczą.
  • Zajęcia zawodowe
  • Ocena ryzyka zawodowego, ustalanie przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych, zarządzanie systemami bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Przedmioty
  • Podstawy przedsiębiorczości, podstawy prawa pracy, techniczne bezpieczeństwo pracy, ergonomia w procesie pracy, zagrożenia w środowisku pracy, język obcy zawodowy w bezpieczeństwie i higienie pracy, ocena ryzyka zawodowego.