Kursy kwalifikacyjne (technik informatyk 1 rok)

• Cel kształcenia
  • Celem kształcenia w zawodzie technik informatyk jest przygotowanie absolwenta do tego aby potrafił:
    • obsługiwać wybrane sieci komputerowe m.in. LAN, WAN,
    • obsługiwać programy użytkowe m.in. Word, Excel, Access, Photoshop, PageMaker,
    • programować w wybranych językach, w szczególności Java, C++, ASP.NET,
    • dobierać i konfigurować sprzęt oraz oprogramowanie dla podstawowych zastosowań,
    • posługiwać się językami obsługi wybranych rodzajów baz danych, w tym językiem SQL,
    • opracowywać algorytmy według podanych założeń,
    • projektować bazy danych i ich oprogramowania,
    • administrować i nadzorować pracę systemów operacyjnych oraz urządzeń i sieci komputerowych,
    • obsługiwać urządzenia peryferyjne m.in. skanery, drukarki, plotery, kamery cyfrowe,
    • usuwać uszkodzenia powstałe w urządzeniach systemu komputerowego,
    • posługiwać się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z dokumentacji oprogramowania i sprzętu.
  • Perspektywa
  • Technik informatyk może podejmować prace we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej, w których mają zastosowanie komputery. Zawód ten charakteryzuje się uniwersalnością tzn. można go wykonywać nie tylko w wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach, ale wszędzie tam, gdzie jest wprowadzana informatyzacja.

Miejsca pracy dla technika informatyka:
    • działy informatyczne dużych firm,
    • wszystkie gałęzie gospodarki narodowej, w której mają zastosowanie komputery (administrator, projektant, programista),
    • firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania komputerowego,
    • punkty serwisowe,
    • sklepy komputerowe,
    • firmy administrujące sieciami komputerowymi,
    • własna działalność gospodarcza.
  • Przedmioty
  • Podstawy przedsiębiorczości, systemy operacyjne, urządzenia techniki komputerowej, sieci komputerowe, witryny i aplikacje internetowe, systemy baz danych, działalność gospodarcza w branży informatycznej, język angielski zawodowy w branży informatycznej.